Sprzęt z Netto Arena w Szpitalu Wojskowym

26 czerwca 2021

Wart ponad pół miliona złotych nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie przekazał do 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią wojewoda zachodniopomorski z likwidowanego szpitala tymczasowego w Netto Arena. Nasz szpital, który przez wiele miesięcy służył pacjentom chorym na koronawirusa został jednym z największych beneficjentów tego przedsięwzięcia.

Wyposażenie szpitala tymczasowego w Netto Arena trafiło w sumie do 27 szpitali i placówek medycznych w województwie zachodniopomorskim. W poniedziałek każdy z dyrektorów tych placówek, wśród nich komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko podpisał z wojewodą umowę użyczenia a już w czwartek cały ten sprzęt trafił do szpitala przy ul. Piotra Skargi. Wartość całego wyposażenia szpitala tymczasowego na Netto Arena oszacowano na ok. 10,5 mln zł, z czego sprzęt o wartości ponad 500 tys. zł trafił do szpitala wojskowego.

– Szpital wojskowy jest jedną z tych placówek, które poprzez leczenie zarażonych wirusem Sars-Cov-2 i szczepienia zarówno na Netto Arenie, jak i naszych akcjach w majowy i czerwcowy weekend wniósł jeden z największych wkład w walkę z pandemią – mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Ta placówka i jego personel oraz pacjenci zasługują zatem na najlepszy sprzęt i wyposażenie.

To m.in. wielofunkcyjne łóżka szpitalne do intensywnej terapii sterowane elektrycznie, przeznaczone do leczenia i pielęgnacji chorych na oddziałach intensywnej opieki medycznej oraz nowoczesne łóżka szpitalne z materacami. Otrzymaliśmy także m.in. analizator parametrów krytycznych, który zapewnia wykonywanie dokładnych pomiarów z próbki krwi. Bardzo szybkie padanie w krytycznych momentach zaoszczędza czas niezbędny do podjęcia decyzji mogących mieć bezpośredni wpływ na stan pacjenta. Na wyposażenie naszego szpitala trafił także aparat do pomiarów hemodynamicznych, który służy do monitorowania rzutu serca pacjenta oraz pulsoksymetry, lampy bakteriobójcze czy stacje dokujące do pomp. Otrzymaliśmy również sprzęt do wyposażenia szpitala, m.in. umywalki, kabiny natryskowe, oświetlenie, wentylatory a także bramę do dezynfekcji.

– Dziękujemy panu wojewodzie za docenienia naszego wkładu w walkę z pandemią – mówi komendant 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko. – Cały sprzęt, który otrzymaliśmy zostanie w pełni wykorzystany dla ratowania zdrowia i życia pacjentów, którzy trafią do naszego szpitala.

109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie wciąż bierze udział w walce z pandemią. W najbliższą sobotę, podczas pikniku z okazji święta 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, na parkingu przychodni przy ul. Piotra Skargi stanie wojskowy kontener, w którym jednodawkową szczepionką Janssen zaszczepić się będzie mógł każdy pełnoletni Polak. Ten punkt szczepień obsługiwany przez zespół naszego szpitala będzie działał w godzinach od 10 do 16.