Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Dyżurka pielęgniarek
– tel. 261 455 888
Sekretariat – tel. 261 455 847

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ dysponuje 17 łóżkami dla pacjentów.  Opiekę nad pacjentami zapewnia wyspecjalizowana i doświadczona kadra medyczna.

Oddział zajmuje się kompleksowym leczeniem urazów, schorzeń oraz wrodzonych i nabytych zniekształceń narządu ruchu, z zastosowaniem nowoczesnych metod diagnostycznych i operacyjnych oraz wysokiej jakości implantów ortopedycznych wiodących światowych marek.

Zakres działalności medycznej obejmuje:

• endoprotezoplastyki pierwotne stawów biodrowych (z użyciem trzpieni klasycznych i przynasadowych) i kolanowych, bezcementowe i cementowane,
  • endoprotezoplastyki rewizyjne stawów biodrowych i kolanowych,
  • leczenie złamań kości długich z użyciem nowoczesnych technik operacyjnych przy użyciu gwoździ śródszpikowych, płyt kątowo stabilnych, endoprotez połowiczych oraz stabilizatorów zewnętrznych zgodnie z zasadami AO,
  • leczenie operacyjne zaburzeń zrostu kostnego i stawów rzekomych,
  • zaopatrywania urazowych uszkodzeń tkanek miękkich (mięśni, ścięgien i więzadeł),
  • artroskopii stawu kolanowego (zabiegi naprawcze chrząstki stawowej, rekonstrukcje ACL, szycie łąkotek),
  • leczenie operacyjne nabytych zniekształceń stóp (paluchy koślawe, palce młotkowate i młoteczkowate, stopy płasko-koślawe),
  • operacyjne leczenie zespołów uciskowych nerwów obwodowych i entezopatii (zespół cieśni kanału nadgarstka, łokieć golfisty i tenisisty),
  • prowadzenie wczesnej rehabilitacji pooperacyjnej.

Kadra Oddziału systematycznie podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych konferencjach, sympozjach i kursach specjalistycznych.

Oddział posiada akredytację do szkolenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – posiadamy wolne miejsca do szkolenia w trybie rezydenckim.

Rejestracja i kwalifikacja do zabiegów operacyjnych odbywa się:

Poniedziałek – Czwartek 900-1100
Zapisy na planowe zabiegi operacyjne odbywają się w obecności pacjenta na podstawie ważnego skierowania do oddziału od lekarza ortopedy oraz pełnej dokumentacji medycznej (aktualne badania RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, wypisy szpitalne z wcześniejszych hospitalizacji). Po kwalifikacji przez lekarza oddziału pacjent zostaje wpisany do kolejki oczekujących, o terminie przyjęcia zostaje poinformowany drogą telefoniczną.

Przyjęcie do Szpitala odbywa się w Izbie Przyjęć Szpitala w wyznaczonym dniu ok. godz. 800 na podstawie ważnego skierowania. Pacjent winien posiadać przy sobie pełną dokumentację medyczną dotyczącą zarówno schorzenia będącego przyczyną przyjęcia, jak i chorób współistniejących (w tym zaświadczenia o braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego wystawione przez lekarza prowadzącego – kardiologa/ pulmonologa/ endokrynologa itp.). Prosimy również o zabranie ze sobą przyjmowanych na stałe leków, środków higieny osobistej, piżamy. Pacjenci, którzy mają zaplanowany zabieg w obrębie kończyn dolnych powinni zabrać do Szpitala kule łokciowe. Przed planowym zabiegiem operacyjnym zalecane jest wykonanie szczepień ochronnych przeciw WZW „B”.

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu posiada 17 łóżek dla pacjentów.