Jak skorzystać z mobilnego punkt poboru wymazów przy Szpitalu Wojskowym

21 marca 2021

Nie zwlekajmy z poddaniem się wymazowi na obecność koronawirusa, wcześnie wykonany może uratować zdrowie a nawet życie – apelują nasi lekarze. Przy 109 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie działa mobilny punkt wymazowy, w którym bez kolejki, na umówioną godzinę i w sposób bezpieczny pobierane są wymazy od poniedziałku do soboty.

Skierowanie na wymaz może wystawić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, nocnej i świątecznej pomocy, możemy je otrzymać przez internetowe konto pacjenta a od niedawna także po wypełnieniu formularza na https://form.www.gov.pl/…/610604/stop-covid-formularz.html. W treści smsa otrzymujemy datę i miejsce pobierania wymazu, ale to do nas należy decyzja, gdzie chcemy się mu poddać. – Nie warto czekać, bo od momentu skierowania znajdujemy się na kwarantannie – przypomina naczelna pielęgniarka 109 Szpitala Wojskowego dr Katarzyna Grabowiecka. – Poza tym wykonany wcześnie wymaz pozwala stwierdzić, czy zostaliśmy zainfekowani wirusem Sars-Cov-2 i w konsekwencji szybko wdrożyć leczenie, co może pozwolić nam uniknąć ciężkiego przebiegu choroby a nawet uratować życie! – dodaje.

Posiadając skierowanie, można skorzystać z np. mobilnego punktu poboru wymazów, który znajduje się przy 109 Szpitalu Wojskowym przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie. Na konkretną godzinę można umówić się dzwoniąc pod numer 606 724 475, telefon ten czynny jest w godzinach od 8 do 13.

Wjazd odbywa się główną bramą a teren szpitala opuszcza się drugą bramą, ruch jest więc jednokierunkowy. Na miejscu wykwalifikowany wojskowy ratownik medyczny pobiera wymaz w sposób całkowicie bezpieczny, nie ma potrzeby opuszczania pojazdu. Jeśli pacjent mieszka niedaleko, może przyjść także piechotą, oczywiście zachowując dystans społeczny od innych i wyposażony w środki ochrony osobistej. Wówczas wymaz pobierany jest w specjalnym kontenerze, w którym miejsce po pacjencie jest każdorazowo dezynfekowane.

Wszystko odbywa się bez kolejki. A wynik w internetowym koncie pacjent otrzymuje jeszcze tego samego dnia.

Mobilny Punkt Poboru Wymazów przy 109. Szpitalu Wojskowym działa zawsze od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 12.