75-lecie powstania 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Szczecinie

20 grudnia 2019

Z dumą informujemy, że 9 grudnia 2019r. przypadła 75 rocznica powstania 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Szczecinie.

Okoliczności powstania Szpitala wymownie ilustruje tekst napisany przez Bronisława Rabinowicza:

„12 Polowy Ruchomy Szpital ujrzał swe światło dzienne w Czemiernikach, powiat Lubartów, w gospodarstwie Polowego Punktu Ewakuacyjnego nr 3, w drugiej armii Wojska Polskiego. Zdarzenie to dla tutejszej jednostki historyczne, wyglądało następująco: dnia 9 grudnia 1944, od samego rana, zaczęło się gorączkowe, a przy tym wielce bezradne, pobieranie i pakowanie majątku szpitalnego składającego się z 10 par noszy, żywności dla dwudziestu osób na 5 dni, jednej zapasowej zmiany bielizny, nieco bielizny pościelowej i koców oraz znamion samodzielności jednostki – czterech pieczęci. Żołnierze, w ilości dziesięciu, pod dowództwem kaprala Roli Czesława, wymaszerowali rano uzbrojeni w jeden karabin do miejsca pierwszego postoju szpitala. Oficerowie (wraz z komendantem sześciu) i trzy sanitariuszki, wraz z całym dobytkiem, załadowali się do połowy samochodu Studebaker (drugą połowę zajął szpital nr 11). Całość udała się do Milanowa, powiat Radzyń”.

109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ  mieści się przy ulicy Piotra Skargi 9-11, w  centrum Szczecina. Przed wojną był tu Szpital położniczo-ginekologiczny, wybudowany w latach 1929 – 1931. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych klinik położonych w Niemczech. 14 sierpnia 1945 roku w wyniku prowadzonych rekonesansów i rozmów z prezydentem Szczecina inż. P. Zarembą przejął ją 12 Polowy Ruchomy Szpital Chirurgiczny. 6 września 1945 roku ukazał się rozkaz Naczelnego Dowództwa WP o przeformowaniu 12 Polowego Szpitala Chirurgicznego na Szpital Garnizonowy w Szczecinie. Dzień 9 grudnia 1945 roku uroczyście obchodzono jako pierwszą rocznicę powstania Szpitala.

Ustalono już wówczas, że dzień ten będzie jego świętem!

Aby uczcić ten piękny jubileusz dnia 9 grudnia 2019r. odbyła się kameralna uroczystość dla pracowników i personelu Szpitala.

Po wystąpieniu komendanta Szpitala- płk Krzysztofa PIETRASZKO, który  przedstawił  historię oraz bieżącą działalność Szpitala a także plany na przyszłość, rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród, wyróżnień oraz Medali za Zasługi dla Obronności Kraju.

Komendant Szpitala wręczył, nadany przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza BŁASZCZAKA, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju st. chor. szt. Markowi IWANEJKO.

Wśród wyróżnionych Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju znaleźli się:

ppłk Krzysztof JURKOWSKI, kpt. Alicja KEMPISTY, chor. Piotr KURZYMSKI, ppłk Małgorzata MAJEWSKA-DZIADOSZ, ppłk Krzysztof PRZYGODZKI, ppłk Arkadiusz STEFANIAK i mł.chor. Joanna TREMBECKA.

Brązowy Medal za zasługi dla  Obronności Kraju otrzymała kpt. Agata BOCHEŃSKA i mjr Robert KRYSTOWSKI.

Z okazji 45-lecia pracy listy gratulacyjne otrzymały Pani Teresa CUDA oraz Pani Anna ŚWIERCZAK.

Pracowników za wzorowe wypełnianie obowiązków wyróżniono nagrodami i urlopami.

Dla uczczenia tak ważnego jubileuszu nie mogło zabraknąć tortu.

Z okazji tak szacownego święta składamy kadrze i wszystkim pracownikom oraz współpracownikom i przyjaciołom naszego Szpitala serdeczne żołnierskie życzenia pomyślności, sukcesów i powodzenia oraz wiele wytrwałości w codziennym wypełnianiu tak trudnych obowiązków służbowych.