Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

29 maja 2017

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

18 maja uroczyście obchodziliśmy w 109 Szpitalu Wojskowym Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki  i Dzień Położnej.

Komendant ppłk Jarosław NARLOCH powitał zebranych:

„ Maj to szczególny miesiąc w kalendarzu ochrony zdrowia, przypadają w nim bowiem dwa święta:

8 maja – to dzień, w którym położne w Polsce obchodzą swoje święto – Dzień Położnej, w rocznicę urodzin wielkiej postaci polskiego położnictwa Stanisławy Leszczyńskiej, która uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II – Birkenau (jako więzień nr 41335), pełniła tam funkcję położnej.

12 maja został przez Światową Organizację Zdrowia ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki. Tego dnia bowiem we Florencji urodziła się najsłynniejsza na świecie pielęgniarka – Florence Nightingale, uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa ( w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

(…) Dzisiejsze święto to znakomita okazja do tego, aby docenić Waszą pracę w tych trudnych zawodach i podziękować za zaangażowanie oraz poświęcenie i zrozumienie dla chorych i cierpiących. Stanowicie Państwo  najliczniejszą grupę zawodową w ochronie zdrowia. W  naszym szpitalu liczy ona ok. 180 osób.

Wykonujecie szczególną profesję zaufania publicznego. Mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie nic nie jest w stanie zastąpić fachowej pracy pielęgniarek i położnych oraz ich słów pocieszenia kierowanych do pacjentów. Chciałbym życzyć, aby poczucie wdzięczności ze strony pacjentów oraz uznanie ze strony przełożonych dodawało energii do dalszych działań, determinacji  i entuzjazmu w dokonywaniu  pozytywnych zmian (…). ”

W tym roku listy gratulacyjne Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia otrzymały Panie Róża ZAPŁACKA oraz Mariola DĘBROWSKA.

Panie obchodzące 40, 35, 30, 25 i 20-lecie pracy w zawodzie pielęgniarki i położnej zostały wyróżnione listami oraz kwiatami.