Jak przygotować się do badań laboratoryjnych?

Pracownia Medycyny Laboratoryjnej 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie stawia na jakość, a co za tym idzie na wiarygodność wyniku badania laboratoryjnego i jego zgodność ze stanem klinicznym pacjenta. Dlatego zwracamy szczególną uwagę nie tylko na procesy analityczne i badanie próbek w naszym laboratorium – ale też na przygotowanie pacjenta, technikę pobrania materiału i transport.
Przygotowanie się do pobrania materiału do badań leży w gestii pacjenta, dlatego opracowaliśmy krótki materiał informacyjny, który pomoże odpowiednio przygotować się, a w konsekwencji zapewni najbardziej wiarygodny wynik, który pomoże lekarzowi monitorować lub wprowadzić leczenie pacjenta.

KREW

1. Jeśli to możliwe próbki krwi do badań powinny być pobierane pomiędzy godziną 7 a 10 rano.
  2. Na pobranie krwi należy stawić się na czczo – 12 godzin po przyjęciu ostatniego posiłku.
  3. Nie należy nadużywać alkoholu przed pobraniem materiału – spożycie alkoholu, w zależności od jego nasilenia i czasu trwania może wpływać na wiele wyników badań.
  4. W przypadku badań hormonalnych i markerów nowotworowych sposób przygotowania pacjenta po uzgodnieniu z laboratorium.

UWAGA! Wypita kawa czy wypalony papieros wpływają na poziom poszczególnych parametrów!
Kofeina wpływa na wzrost stężenia glukozy we krwi oraz innych parametrów. Pod wpływem palenia papierosów niektóre parametry zmieniają się znacznie w krótkim czasie, podczas gdy zmiany w zakresie innych narastają powoli i nie zależą od faktu wypalenia papierosa bezpośrednio przed badaniem. Optymalnie jest wstrzymać się od palenia godzinę przed pobraniem krwi.

Intensywny trening fizyczny również wpływa na wyniki niektórych oznaczeń laboratoryjnych – proszę wstrzymać się od przeforsowania w przeddzień badań.
Stres psychiczny – jego wpływ na wyniki badań laboratoryjnych jest zwykle niedoceniony, a szereg czynników zmienia się pod jego wpływem. W dniu pobrania materiału prosimy nie denerwować się, nie spieszyć, spokojnie podejść do procedury. W wielu wypadkach pacjenci nie są w stanie opanować stresu, jednak proszę pamiętać, że mamy doskonale wyszkolony, przyjazny personel.

Jeśli lekarz zlecił badanie ogólne moczu:
MOCZ

1. Pojemnik na mocz powinien być jednorazowy; jeśli próbka jest przeznaczona do badań mikrobiologicznych pojemnik powinien być sterylny (oba można zakupić w aptece).
  2. Zaleca się pobrać pierwszy poranny mocz, po uprzedniej rannej toalecie – mocz pobieramy ze środkowego strumienia (tzn. odrobinę do toalety, a dopiero późnej do pojemnika).
  3. U dzieci i noworodków stosuje się woreczki z hipoalergiczną taśmą klejącą. Okolice narządów płciowych i odbytu należy przemyć mydłem i wodą, a następnie umieścić woreczek – dociskając taśmą klejącą do krocza. Zawartość sprawdzać co 10 – 15 minut.
  4. W możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania mocz dostarczamy do Laboratorium.

Dziękujemy za współpracę – Pracownicy Laboratorium