100. Rocznica Odzyskania Niepodległości RP

15 listopada 2018

W dniu 13 listopada 2018r. z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odbył się uroczysty apel  z udziałem pracowników 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Szczecinie.

Na uroczystości odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„ 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo.

W następstwie działań zaborców w latach 1772, -93 i -95 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej – Polacy powinni wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.”

Dzień upamiętniający 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, dla osób tworzących społeczność Szpitala Wojskowego jest dniem wyjątkowym,  wiąże się bowiem ze 100-leciem Wojskowej Służby Zdrowia. Tak wyjątkowa chwila była okazją do wręczenia Pani Julicie RANGEL mianowania na stopień porucznika a Pana ppłk. lek. Krzysztofa PRZYGODZKIEGO odznaczenia złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

W tym szczególnym dniu Komendant Szpitala płk mgr inż. Krzysztof PIETRSZKO złożył wszystkim pracownikom podziękowania i wyrazy uznania za ofiarną  i pełną zaangażowania pracę wyróżniając pracowników listami gratulacyjnymi.